SPIS POTRAW

Łosoś po szwedzku – Gravlax

Łosoś po szwedzku – Gravlax

Łosoś po szwedzku gravlax

 

Łosoś.

W średniowiecznej Szwecji rybacy po nasoleniu ryb, zakopywali je w piasku nad morzem, w miejscu poniżej linii przypływu gdzie dochodziło do fermentacji. Nazwa gravlax – pogrzebany łosoś pochodzi od tego sposobu marynowania. Dziś zrezygnowano z fermentacji ale za to naciera się rybę solą, cukrem, koprem, jałowcem i pieprzem. Tak powstaje łosoś o nazwie gravlax.

Aby przyrządzić gravlax  będziesz potrzebować :

Ryba
1 kg świeżego łososia
2 łyżki soli gruboziarnistej
2 łyżki cukru
Łyżka ziaren pieprzu
Łyżka jagód jałowca
½ łyżki nasion kopru włoskiego
Pęczek kopru
Sos
½ łyżki miodu
100 ml oliwy
½ łyżeczki octu winnego
150 ml musztardy
Opcjonalnie żółtko jajka lub łyżeczka majonezu
Rybę oczyszczamy, dzielimy tak aby powstał równy płat i usuwamy ości ( możemy do tego użyć pęsety ). Skórę pozostawiamy. Przed natarciem ryby można wstawić ją na ½ godziny do zamrażalnika lub natrzeć kieliszkiem mocnego alkoholu.
Ziarna i nasiona ucieramy w moździerzu dosyć drobno, mieszamy razem z solą i cukrem, nacieramy rybę od strony mięsa. Płat ryby, skórą do dołu układamy na tacy lub w płaskim naczyniu i owijamy folią spożywczą. Następnie wstawiamy do lodówki, a na wierzch ryby układamy deskę, która ma na celu równomiernie przycisnąć i obciążyć rybę. Dwa razy dziennie rybę wyjmujemy i polewamy ją jej własnym sosem, którego będzie dosyć dużo, dlatego też polecam użyć do tego celu takiego naczynia które zabezpieczy nas przed zalaniem lodówki. Po trzech dniach rybę wyjmujemy i oczyszczamy z przypraw, można delikatnie opłukać. Kroimy w cienkie plastry używając do tego wąskiego i długiego noża. Krojąc, warto zwrócić uwagę aby prowadzić nóż równo w poprzek płata i nachylając go pod kątem ok. 45 stopni ( uzyskamy wtedy równe plastry ).
Możemy też przed pokrojeniem oprószyć rybę posiekanym koperkiem.
Składniki sosu mieszamy i dodajemy posiekany koper.
Rybę można też natrzeć tylko solą, cukrem i koprem ale ta wersja którą przedstawiłem wydaje mi się najsmaczniejsza, nasiona kopru i jagody jałowca dodają rybie wspaniały aromat.
W taki sposób przygotowany łosoś jest dobry jako dodatek ale też jako główny składnik potrawy. Krojony w cienkie plastry doskonale nadaje się do położenia na kromce chleba w towarzystwie sosu, jest pyszny z ugotowanymi ziemniakami i z koprem. Idealnie smakuje położony na orzeźwiającym ogórku, a także w sałatce ze świeżych warzyw.
Smacznego !

2 thoughts on “Łosoś po szwedzku – Gravlax

Comments are closed.