SPIS POTRAW

SOUVLAKI Z INDYKA

SOUVLAKI Z INDYKA

 

Jeżeli chcesz przyrządzić souvlaki na grillu niezbędne Ci będą:

800 gram mięsa z indyka
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka tymianku
½ łyżeczki wędzonej papryki
½ łyżeczki kminku
Oliwa
Sok z cytryny
3 ząbki czosnku
Sól
Chili
Cebula czerwona

souvlaki-1Zbliża się okres grillowy i choć większość grillowych przysmaków możemy wykonać w domu w piekarniku, to nic nie jest w stanie zastąpić smaku szaszłyków z grilla. Charakterystyczny dym spowija souvlaki i nadaje im niepowtarzalny smak, który jest nie do odtworzenia w listopadzie w piekarniku.
Odnoszę wrażenie, że oprócz magicznego dymu ważna jest też marynata w której souvlaki czekają na swoją kolej na grillu. Jak ją wykonałem?
Najpierw musimy się zdecydować z jakiej części indyka będziemy przygotowywać szaszłyki. Pierś ma delikatniejsze mięso i wymaga nieco krótszej obróbki cieplnej niż udziec. Udziec za to ma bardziej soczyste mięso ale i twardsze, a co się z tym wiąże – wymaga dłuższego pieczenia. Jeżeli decydujecie się na pierś to mięso można pokroić w 3 – 3,5 centymetrową kostkę, jeżeli natomiast souvlaki będą z udźca to polecam mniejsza kostkę ok. 2 cm. Równomiernie się wtedy upieką.
W moździerzu ucieramy drobno oregano, tymianek, kminek, dodajemy starty na tarce czosnek, wędzoną czerwoną paprykę i odrobinę chili. Do tak utartej masy wyciskamy sok z jednej cytryny. Na grubych oczkach tarki ścieramy czerwoną cebulę i dodajemy ją do utartych przypraw, wszystko zalewamy oliwą i mieszamy z mięsem, które już wcześniej pokroiliśmy w kostkę. Całość wstawiamy na noc do lodówki. Wyjmujemy z lodówki na ok 2 godziny przed pieczeniem, aby mięso uzyskało temperaturę pokojową, wtedy też jeszcze mięso solimy. Nadziewamy na namoczone wcześniej w wodzie patyczki drewniane, około 10 sztuk na jeden patyczek. Pieczemy na grillu obracając szaszłyki dosyć często. Czas pieczenia zależy od temperatury grilla należy sprawdzić przed spożyciem, aby mięso w całości się upiekło. Oczywiste jest to, że do dopełnieniem takiego posiłku jest pita i tzatziki lub grillowane warzywa. Dobre greckie wino dodatkowo podkreśli walory smakowe.
Smacznego !