Wydarzenia

TITANIC -THE EXHIBITION

TITANIC

titanic the exhibition 4 (27)

 

 markowysmak.com na  Titanic – the exhibition

titanic the exhibition 2O wystawie Titanic the Exhibition słyszałem już wiosną, tuż przed jej przyjazdem do Polski, oglądając jedną z telewizji śniadaniowych. Plan był taki, aby koniecznie ją odwiedzić. I tak też się stało,  w ostatnią sobotę (tj. 11.06.2016r.) wybrałem się na nią wraz z moimi najbliższymi. Przechodząc przez trap starałem się wyobrazić sobie, co czuli pasażerowie, którzy wchodzili na pokład tego niezwykłego transatlantyku. To pewne  – wszyscy niezależnie od statusu materialnego czuli podniecenie, że wyruszają w podróż do lepszego świata…. A jednak, tylko nielicznym udało dopłynąć się do ziemi obiecanej. Na trapie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, stylizowane na epokę, które za pewną opłatą odbiera się opuszczając wystawę. Następnie na czas wystawy dostajemy  zestaw audio, dzięki któremu płynący ze słuchawek głos lektora prowadzi nas po kolejnych salach. Poznajemy po kolei dzieje tego statku, od momentu powstania pomysłu na zbudowanie luksusowego statku, poprzez jego budowę, wodowanie i informacje o pierwszym, nigdy nie dokończonym rejsie. Można np. poznać tajemnicę czwartego komina, o której nigdy wcześniej nie słyszałem, a jak się okazuje, komin ten był jedynie atrapą, nie był w ogóle wykorzystywany, ale statek lepiej się z nim prezentował. Wystawie towarzyszą także liczne zdjęcia osób związanych z tym statkiem, zarówno jego twórców, pasażerów jak i załogi. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, ale każde z tych zdjęć opatrzone jest komentarzem, dzięki czemu postacie na nich przestają być dla nas anonimowe, a ich losy odkrywają przed nami ich historie miłosne, tajemnice rodzinne i świat ówczesnego biznesu, których połączył jeden wspólny mianownik – góra lodowa na wodach Północnego Atlantyku feralnego dnia – 15 kwietnia 1912 r. Dzięki zaimprowizowanej ścianie lodowej, możemy namacalnie  poczuć jej chłód.  Ponadto w gablotach możemy obejrzeć pamiątki i rzeczy osobiste pasażerów i członków załogi ocalone lub wydobyte z wraku statku. Możemy także obejrzeć kabiny pasażerów pierwszej i trzeciej klasy. Ważnym punktem, jest również korytarz prowadzący do kabin w pierwszej klasie, po których idąc na ułamek chwili przeniosłem się w czasie o ponad 100 lat.

titanic the exhibition 4 (41)

Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do 9 października 2016 r. i gorąco wszystkim polecam. Ciekawa historia, którą niby wszyscy znamy, a jednak można się na niej dowiedzieć czegoś nowego. Na zwiedzanie należy zarezerwować około 1,5-2 godziny. Wychodząc z niej możemy też nabyć pamiątki z logiem wystawy. Szczegóły dostępne są na stronie http://titanic.cojestgrane24.pl/

titanic the exhibition 4 (8)titanic the exhibition 4 (7)titanic the exhibition 4 (5)titanic the exhibition 4 (4)titanic the exhibition 4 (3)titanic the exhibition 4 (2)titanic the exhibition 4 (12)titanic the exhibition 4 (13)titanic the exhibition 4 (14)titanic the exhibition 4 (16)titanic the exhibition 4 (18)titanic the exhibition 4 (19)titanic the exhibition 4 (20)titanic the exhibition 4 (21)titanic the exhibition 4 (24)titanic the exhibition 4 (28)titanic the exhibition 4 (29)titanic the exhibition 4 (30)titanic the exhibition 4 (31)titanic the exhibition 4 (32)titanic the exhibition 4 (33)titanic the exhibition 4 (34)titanic the exhibition 4 (35)titanic the exhibition 4 (36)titanic the exhibition 4 (37)titanic the exhibition 4 (39)titanic the exhibition 4 (42)

Wystawa kierowana jest dla osób  dorosłych i dzieci w wieku szkolnym.

   titanic the exhibition 3 titanic the exhibition 4 (6) titanic the exhibition 4 (9) titanic the exhibition 4 (10)   titanic the exhibition 4 (11) titanic the exhibition 4 (15) titanic the exhibition 4 (17) titanic the exhibition 4 (22)titanic the exhibition 4 (23) titanic the exhibition 4 (25) titanic the exhibition 4 (26) titanic the exhibition 4 (38)

One thought on “TITANIC -THE EXHIBITION

Comments are closed.